Työharjoittelu Helsingin seudun kauppakamarilla

Opiskelin kauppatieteitä Saksassa ja tein kolmen kuukauden mittaisen harjoittelun syksyllä 2016 Helsingin seudun kauppakamarin markkinointitiimissä. Aloittaessani tiimissä oli vielä aikaisempi harjoittelija, joka pystyi perehdyttämään minut tehtäviin. Oli kiva kuulla hänen kokemuksiaan harjoittelusta ja omaksua uusia asioita alkuun omaan tahtiin. Oletin tunnelman talossa olevan ehkä hieman vanhanaikainen ja konservatiivinen, mutta yllätyin ihmisten mukavuudesta ja rentoudesta. Minut otettiin hyvin vastaan enkä tuntenut oloani ulkopuoliseksi. Harjoittelijana päivitin esimerkiksi verkkokaupan tuotesivuja, päivitin tietoja CRM:ään palautuneiden sähköpostien osalta ja avustin erilaisissa tapahtumissa. Esimerkiksi ”Johtamisen ajankohtaispäivä” Crowne Plazassa oli mielenkiintoinen – esittelimme siellä tuotteita ja pääsin itsekin kuuntelemaan ajankohtaisia esityksiä eri teemoista. Harjoittelijan tehtävät vaihtelivat ylipäätään oman mielenkiinnon ja kiireen mukaan; joulun aikaan postitimme kutsuja ja tein tilauskortteja valmiiksi ensi vuotta varten, kun aikaa oli enemmän. Halusin ottaa lyhyestä harjoittelusta mahdollisimman paljon irti, joten olin kiinnostunut näkemään myös, mitä muuta työkavereideni työnkuvaan kuuluu. Niinpä opin luomaan kohderyhmiä CRM:ssä ja tutustuin sähköpostimarkkinoinnin saloihin. Tärkeää ja hienoa oli myös, että harjoittelijana tutustuin niin moneen ihmiseen. Ainut miinuspuoli harjoittelussa oli ehkä se, että kontakti muiden tiimien harjoittelijoihin oli vähäistä.

Johtamisen ajankohtaispäivä hotelli Crowne Plazassa.

Työajat olivat joustavat ja pystyin melko vapaasti tekemään silloin tällöin lyhyempää päivää ja olla pidempään silloin, kun se minulle sopi. Kaiken kaikkiaan opin harjoittelussa paljon. Yliopistossa opiskelu on todella teoreettista ja kilpailu alalla on kovaa, joten janosin käytännön työkokemusta. En tänne tullessa osannut käyttää kuvanmuokkausohjelmia tai InDesignia, mutta harjoittelun myötä opin nopeasti taittamaan mainoksia ja tekemään bannereita. Kauppakamari vahvistaa yritysten asemaa esimerkiksi kouluttamalla näiden työntekijöitä, ja olikin mielenkiintoista päästä näkemään, miten B2B-markkinointi toimii. Helsingin seudun kauppakamarin keskeinen sijainti Kalevankadulla oli mieleeni ja tarkoitti vaihtelua lounasravintoloihin. Harjoittelu olikin palkaton, mutta sain päivittäin lounassetelin ruokailua varten. Paras palkka harjoittelusta tuli harjoittelun jälkeen: työpaikka. Nykyään toimin samassa tiimissä markkinointisuunnittelijana ja pidän paljon työstäni. Opittavaa on edelleen, mutta se tekeekin alasta mielenkiintoisen. Moni harjoittelija on jäänyt Helsingin seudun kauppakamarille töihin, ja osa edennyt päällikkötasolle asti. Voin lämpimästi suositella paikkaa harjoittelupaikkana, jos ala kiinnostaa. Uskaltakaa hakea ja ottakaa kokemuksesta kaikki irti.

Susanne M.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s